عوامل افزایش مصرف سوخت خودرو

عوامل افزایش مصرف سوخت خودرو چیست


اگر برای شما هم این موضوع دغدغه شده است که مصرف سوخت خودتان بالاست باما همراه باشید تا درباره اینکه عوامل افزایش مصرف سوخت خودرو چیست؟ دقیق تر صحبت کنیم. اما باید توجه داشته باشید که در اغلب موارد، این نشانه مشکلی در خودرو است. شما می‌ توانید با پی بردن به علت مشکل به سرعت آن را برطرف کنید.

دلایل افزایش مصرف سوخت خودرو

در ادامه مقاله به شما خواهیم گفت که علت افزایش مصرف سوخت خودرو کدامند.

بالانس نبودن چرخ های خودرو

شاید این مورد برای شما جالب باشد، اما افزایش مصرف سوخت خودرو را می‌توان تا حدی به عدم تعادل چرخ‌ها نسبت داد. هنگامی که این اتفاق می‌افتد، وزن وسیله نقلیه به طور مساوی بین چرخ‌ ها پراکنده نمی‌ شود و به تلاش بیشتری برای حرکت نیاز دارد. در نتیجه باعث می‌ شود که خودرو بنزین بیشتری مصرف کند.

توجه به این نکته ضروری است که چرخ‌ های نامتعادل می‌ توانند آسیب‌ های مختلفی را به قسمت جلوبندی خودرو وارد کنند، بنابراین برای جلوگیری از این مشکل، سریعاً چرخ‌ های خود را متعادل کنید.

تنظیم نبودن باد لاستیک های ماشین

یکی از دلایل اصلی افزایش مصرف سوخت، تنظیم نکردن فشار باد لاستیک‌ ها است که با انجام منظم این کار می‌ توان از آن جلوگیری کرد.

کثیف بودن انژکتور های خودرو

افزایش مصرف سوخت در خودروها نیز اغلب به دلیل رسوبات و کثیفی در انژکتورها ایجاد می‌شود. در این حالت، احتراق ناقص رخ می‌دهد زیرا انژکتورها خراب می‌شوند و سوخت کمتری نسبت به توصیه شده به سیلندر وارد می‌شود. تولید شده و میزان سوخت مصرفی خودروها افزایش خواهد یافت. یکی از بهترین راه حل‌ها برای این موضوع استفاده از دستگاه انژکتور شور خودرو است. این می‌تواند آلودگی‌ها و رسوبات انژکتورها را پاک کند و مصرف سوخت خودرو را کاهش دهد. از خدمات شرکت خودروبر ایران: امداد خودرو تبریز

مصرف بنزین خودرو
مشکلات موتور ماشین

مشکلات موتور خودرو

چه عواملی باعث افزایش مصرف سوخت خودرو می‌شود؟ یکی از دلایل افزایش مصرف سوخت در خودرو می‌تواند مشکلات موتور مانند خرابی قطعات خاص موتور یا تنظیم نامناسب موتور باشد. در این مواقع موتور عملکرد مناسب خود را از دست می‌دهد و افزایش مصرف سوخت یکی از علائم تنظیم نادرست موتور است.

رانندگی با سرعت زیاد

به طور طبیعی، رانندگی در سرعت‌ های بالا می‌ تواند منجر به افزایش مصرف سوخت خودرو شود، زیرا با فشار دادن پدال گاز، دریچه گاز به طور کامل باز می‌شود و باعث می‌ شود مقدار زیادی سوخت وارد موتور شود و مصرف سوخت به شدت افزایش یابد.

روشن کردن کولر ماشین

یکی از عواملی که باعث افزایش مصرف سوخت خودرو در تابستان می‌شود روشن کردن کولر است. توجه به این نکته ضروری است که روشن کردن کولر در حین رانندگی یا در ترافیک سنگین باعث مصرف سوخت بیشتر می‌شود. با این حال، روشن کردن  درجه متوسط کولر در هنگام رانندگی، مصرف سوخت خودرو را افزایش نمی‌دهد.

پایین بودن مداوم پنجره های خودرو

ممکن است این موضوع برای شما عجیب باشد، اما وقتی ماشینی را با شیشه‌های باز با سرعت بالا رانندگی می‌کنید، هوا وارد خودرو شده و آن را از حرکت به جلو باز می‌دارد و مصرف سوخت را افزایش می‌دهد.

خرابی درپوش باک بنزین

آسیب دیدن درب باک بنزین خودرو، احتمال تبخیر گاز از باک را افزایش می‌ دهد و مصرف سوخت را نیز افزایش می‌ دهد و بوی بد بنزین همیشه در اطراف خودروبه مشام می‌ رسد. با تعویض درب مخزن می‌ توان از این مشکلات جلوگیری کرد. خرابی در پوش باک بنزین به راحتی قابل تعمیر می باشد.

اضافه بار خودرو

چه عواملی باعث افزایش مصرف سوخت خودرو می‌شود؟ واضح است که یک خودروی سنگین‌تر برای حرکت به نیروی موتور بیشتری نیاز دارد که مصرف سوخت را افزایش می‌دهد. بنابراین، اگر می‌خواهید شاهد افزایش مصرف سوخت نباشید، موارد غیر ضروری را از خودروی خود حذف کنید.

بنزین برای ماشین
سرویس‌ دوره‌ ای ماشین

عدم سرویس های دوره ای

تعمیر و سرویس منظم قطعات معیوب و شکسته را تعمیر می‌ کند که باعث افزایش عملکرد خودرو می‌ شود. به همین خاطر عدم انجام تعمیر سرویس دوره‌ ای منجر به مصرف بنزین بیشتر خودرو می‌ شود.

درجا کردن ماشین

برای جلوگیری از افزایش مصرف سوخت، بهتر است خودرو را در طول توقف‌ های طولانی خاموش کنید، زیرا خودروی بیکار نسبت به خودروی در حال حرکت سوخت بیشتری مصرف می‌ کند.

مصرف سوخت در زمستان به دلیل دمای پایین و استفاده از زنجیر چرخ

مصرف سوخت زمستانی خودروها تقریباً 10 درصد افزایش می‌ یابد. زیرا برای روشن شدن موتور در هوای سرد انرژی بیشتری لازم است. در صورت استفاده از لاستیک‌ های زمستانی یا زنجیر به دلیل افزایش اصطکاک، مصرف سوخت تا حدودی افزایش می‌یابد. مصرف سوخت نیز با استفاده از بخاری و کاهش باد لاستیک تحت تاثیر قرار می‌ گیرد. در زمستان، اثر ترکیبی همه این عوامل منجر به مصرف سوخت بیشتر می‌ شود.

نگه داشتن پا روی پدال ترمز

وقتی توقف می­کنید، آیا تمایل شما این است که پای خود را روی پدال ترمز نگه دارید؟ در این صورت، متأسفانه به اطلاع شما می‌رسانیم که این تغییر باعث افزایش تقریبی 35 درصدی مصرف سوخت خودرو می‌شود. کاهش فشار طولانی مدت پدال ترمز باعث می‌شود که لنت ترمز به سرعت فرسوده شود. گرفتن ترمز دستی و قرار دادن خودرو در حالت خنثی راه حل است.

استفاده از روغن موتور نامناسب

در صورت عدم تغییر روغن موتور تا حد توصیه شده، مصرف سوخت خودرو ممکن است افزایش یابد. بنابراین از روغن موتور مناسب برای ماشین خود استفاده کنید و مطمئن شوید که باک نه بیش از حد پر شده است و نه کم.

ترمزگیری یا شتاب‌ گیری ناگهانی

هنگامی که شما به طور ناگهانی از ترمز استفاده می‌ کنید یا به صورت غیرعادی به وسیله نقلیه شتاب می‌ دهید، موتور خودرو دچار شوک می‌ شود که باعث می‌ شود خودرو بیش از حد معمول سوخت مصرف کند.

استفاده بیش از حد از آپشن‌ های خودرو

اگر خودروی شما ویژگی خاصی مانند گرمکن صندلی دارد، فقط در مواقع ضروری از آن استفاده کنید. این به این دلیل است که بنزین در ماشین شما به عنوان منبع انرژی آن عمل می‌ کند.

افزایش مصرف سوخت
مصرف سوخت

علائم افزایش مصرف سوخت خودرو چیست؟

افزایش مصرف سوخت خودرو ممکن است به علت چندین عامل باشد. در زیر چندین علامت ممکن برای افزایش مصرف سوخت آورده شده است:

 • کاهش عملکرد موتور
  قدرت کاهش یافته و خودرو به صورت عملی بهتر کار نمی‌ کند.
  شتاب‌ پذیری کاهش یافته و عملکرد ناپایدار شده است.
 • نویزهای عجیب
  صداها یا نویزهای عجیب از موتور یا سیستم انتقال ناشی از مشکلات ممکن است.
 • اختلال در شتاب‌سنج
  افزایش مصرف سوخت ممکن است با اختلال در سنجش شتاب همراه باشد.
 • هاله سیاه خروجی دود
  خروجی دود سیاه یا رنگ غیرمعمول ممکن است به مشکلات سوخت‌سوز و ترکیب مناسب هوا و سوخت اشاره کند.
 • گرمای غیرعادی
  گرمای زیاد یا کمتر از حد معمول ممکن است نشان‌دهنده مشکلات در سیستم خنک‌کننده یا موتور باشد.
 • کاهش عمر باطری
  مصرف بیش از حد سوخت ممکن است باعث تخلیه سریع باطری شود.
 • اختلالات در سیستم تعلیق
  مشکلات در تعلیق خودرو ممکن است باعث افزایش مصرف سوخت شود.
 • خروجی گازهای خنثی‌کننده (کاتالیست)
  اگر کاتالیست خودرو مشکل داشته باشد، گازهای خنثی‌کننده ممکن است با کیفیت پایینی داشته باشند.
 • سوخت‌ سوزی نامناسب
  تنظیمات نادرست سوخت‌ سوزی می‌ تواند باعث افزایش مصرف سوخت شود.

در صورت مشاهده هرکدام از این علائم، توصیه می‌ شود خودرو را به کارگاه متخصص یا تعمیرکار ماهر معاینه کرده و مشکلات فنی را برطرف کنید.

سخن پایانی

ما در این مقاله به شایع‌ ترین دلایل افزایش مصرف سوخت خودرو پرداخته‌ ایم. عوامل مختلفی می‌ توانند باعث افزایش مصرف سوخت خودرو شوند. آیا تا به حال افزایش مصرف سوخت خودروی خود را تجربه کرده‌ اید؟ منشأ موضوع چه بود؟ کارها چطور درست شد؟ لطفا تجربیات خود را با ما در میان بگذارید.

سوالات متداول عوامل افزایش مصرف سوخت خودرو چیست

 1. چگونه می‌ توان از افزایش مصرف سوخت خودرو جلوگیری کرد؟
  وزن خودرو را کاهش دهید، از خودرویی با موتور کوچک‌ تر و کم مصرف‌ تر استفاده کنید، سیستم سوخت رسانی خودرو را به طور منظم سرویس و تنظیم کنید، لاستیک‌ های خودرو را به طور منظم باد کنید، با سرعت مطمئنه و ثابت رانندگی کنید، از رانندگی در ترافیک پرهیز کنید
 2. آیا می‌ توان با تعمیر و نگه‌ داری خودرو، مصرف سوخت آن را کاهش داد؟
  بله، تعمیر و نگه‌ داری صحیح خودرو می‌ تواند به کاهش مصرف سوخت آن کمک کند.
 3. آیا می‌ توان با تغییر سبک رانندگی، مصرف سوخت خودرو را کاهش داد؟
  بله، تغییر سبک رانندگی می‌ تواند به کاهش مصرف سوخت خودرو کمک کند.
امتیاز دهید!
[کل: 3 میانگین: 5]

2 دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شانزده − سه =